פרויקט "והדרת"

המשרד לשיוויון חברתי

פרויקט "והדרת פני זקן" מפעיל בני שירות אזרחי במתן סיוע חברתי למען אוכלוסיית האזרחים הוותיקים.

החזון של המשרד לשוויון חברתי הינו שילוב של בני שירות אזרחי בעשייה אל מול אוכלוסיית האזרחים הוותיקים ליצירת מחויבות ערכית ומוסרית בין דורית. מתנדבי השירות האזרחי מהווים מערך תומך המאיר את עולמו של האזרח הוותיק אל מול תחושת הבדידות והפגתה.

ביולי 2010 הרחיב והדרת את פעילותו למגזר החרדי באמצעות מתנדבים בשירות האזרחי בשילוב אברכים למתן סיוע לאזרחים ותיקים חרדים. נכון לשנת 2016 ישנם כ-200 משרתים במגזר החרדי הנותנים מענה לכ-600 אזרחים ותיקים ברחבי הארץ.

מטרות ויעדים

עשייה פרטנית

יצירת סביבה תומכת לאזרח הוותיק בכל הקשור לשגרה היומית שלו באמצעות בני השירות האזרחי. המתנדב/ת מגיע על בסיס קבוע לביתו של האזרח הוותיק לעשיה חברתית משותפת.

עיקרי העשייה:

  • יצירת קשר חברתי באמצעות מתן תמיכה רגשית לאזרח הוותיק, במטרה ליצור קשר באמצעות יצירת מערכת תומכת מסייעת ומעודדת יצירת יחסי אמון בה ירגיש האזרח הוותיק בנוח
  • יציקת תוכן להווי יומו של האזרח הוותיק שילוב האזרח הוותיק בפעילויות תרבותיות וחברתיות מתאימות הקיימות בקהילה; לימוד משותף, בילוי בצוותא בשעות הפנאי, יציאה מהבית לקפה, מכולת או פעילות שכונתית וכדומה
  • סיוע בבניית סביבה תומכת ליצירת רשת מגן בסמיכות למגורי האזרח הוותיק באמצעות שכנים, פעיל שכונתי, המחלקה לשירותים חברתיים, עמותות חסד וכדומה
  • סיוע בבירור זכויותיו של האזרח הוותיק
  • תיעוד סיפורי חיים

עשייה קהילתית

במקביל לעשייה הפרטנית בבתי האזרחים הוותיקים נעשה שילוב של מתנדבים בפעילות קהילתית המשלבת פעילות חברתית, הפגת בדידות ותמיכה בארגונים שונים כגון: מוסדות לניצולי השואה וקליטת עליה, מרכזי יום, שכונות תומכות, בית חם, בתי אבות ועוד.

אוכלוסיית היעד הינה אזרחים ותיקים, ביניהם: ניצולי שואה, עולים חדשים, בוני ומייסדי הארץ החשים בבדידות. תחושת הבדידות היא המחלה של המאה ה-21 ואין זה משנה אם לאותו אזרח ותיק יש ילדים, נכדים או בני משפחה אחרים. רוב מוחץ של האזרחים הוותיקים סובלים ממחלה זו.

הפרויקט מופעל על ידי המשרד לשוויון חברתי בשיתוף מנהלת השירות האזרחי-לאומי באמצעות עמותת "חברים".

המשרד מפעיל גוף מלווה להכשרה וליווי מקצועי של המתנדבים והאזרחים הוותיקים. כיום פועלים 35 מנהלות, רכזות ורכזי שטח והדרת ברחבי הארץ.

פרויקט "והדרת פני זקן" נחשב לפורץ דרך בקרב השירות הלאומי אזרחי. הוא ראשוני וייחודי בהבניה ויצירת דיאלוג בין דורי ושילוב עשייה של בני ובנות שירות בקרב אזרחים ותיקים. מעבר לסיוע החשוב לו זוכים האזרחים הוותיקים, הוא מהווה נקודת ציון חשובה בקרב הדור הצעיר והמבוגר בשבירת דעות קדומות, בשיח בין אישי ובלמידה הדדית. הגישור בין שני העולמות יוצר הבניה מחודשת בקרב הדור הצעיר להחזרת כבודו של הזקן למרכז החברה הישראלית.

טופס פנייה

תכתבו לנו כל שאלה ואנחנו נחזור אליכם. ליווי ויחס אישי אצלנו קודם לכל.

לנוחיותך, ניתן גם להעלות קורות חיים (*קובץ PDF בלבד)